Hiacynt – „kwiat deszczu”.

Zbliża się wiosna a wraz z nią rozkwitają pierwsze kwiaty. Dziś przedstawię Wam legendę o hiacyncie i kilka ciekawostek z nim związanych. Kiedyś podczas rozmowy padło pytanie: ” Jakie kwiaty najbardziej lubisz?”. Odpowiedziałam: białe hiacynty… Oczywiści lubię wszystkie, nawet te co porastają rowy i przypisuje się im niechlubną nazwę „chwasty”. Hiacynty urzekają mnie zapachem, a wiecie, że każdy jego kolor pachnie inaczej?

Hiacynt (Hyakintos, Hiakintos) według mitologii greckiej uchodził za syna króla Amyklasa i Diomede, aczkolwiek inne źródła podają, że jego ojcem był król Ojbalasa i Klio. W tej kwestii należałoby poszukać informacji w starych księgach.

Hiacynt był pięknym młodzieńcem z uroczym usposobieniem i radością życia. Przez co stał się ulubieńcem i kochankiem boga Apollo. O względy chłopaka ubiegał się też bóg wiatru Zefir, który jednak nie wzbudził zainteresowania chłopaka. Hiacynt spędzał dużo czasu z kochankiem, który uczył go grać na cytrze i strzelać z łuku. Podczas zabawy rzucania dyskiem Apollo wyrzucił go tak wysoko, że przeciął chmury. Młodzieniec chcąc zaimponować kochankowi pobiegł i chciał go złapać. W tym czasie zazdrosny Zefir dmuchnął i zmienił tor lotu a upadający dysk śmiertelnie ranił Hiacynta. Gdy krew umierającego młodzieńca dotknęła ziemi, w tym miejscu wyrósł kwiat, który został skropiony łzami Apolla. Kwiatostan wygląda jakby zebrało się w nim wiele miniaturowych lilii. Kochanek nie pozwolił zabrać ciała ukochanego do Hadesu tylko zabrał je na Olimp.

W mieście Amikli na tronie Apollina przedstawiono procesję wprowadzenia Hiacynta na Olimp. Według podań, w podstawie posągu Apolla siedzącego na tronie, umieszczony jest ołtarz ze zwłokami.

Hiacynt stał się symbolem umierającej i odradzającej się natury, a także bóstwem opiekuńczym podczas obchodzonych corocznie chórów dzieci i młodzieńców w świątyni Hyakinthia w Amyklaj. Podczas tego festiwalu dziewczęta ofiarują bóstwu tkany własnoręcznie chiton (szata bez rękawów, spinana na ramionach). Uroczystość odbywa się latem i trwa trzy dni.

Hiacynt uważany jest za jeden z najbardziej romantycznych kwiatów, który zbliża do siebie kochanków. Wykorzystywany jest głównie w magii miłosnej, by rozpalić gasnący żar w związku, pomaga odnaleźć właściwego partnera oraz ma zapewnić, że nasze uczucie zostanie odwzajemnione. Takie działanie posiada fioletowy hiacynt. Jednak każda magia ma dwie strony i należy z nią bardzo delikatnie się obchodzić, bo zamiast kochanka można dostać niewolnika naszych uczuć.

Hiacynty to ulubione kwiaty Holandii, do której przybyły w 1734 r. Bawiące się nad brzegiem morza dzieci, znalazły niespotykane kwiaty, które pochodziły z zatoniętego niedaleko brzegu statku genueńskiego. Skrzynia z cebulkami tych kwiatów rozbiła się o skały, a uwolnione cebulki szybko zaczęły rosnąć i kwitnąć, zachwycając wszystkich wyglądem i zapachem. Tak zaczęło się hiacyntowe szaleństwo.

Naturalnym kolorem hiacynta jest fioletowo-niebieski. Jak wiemy zadbano o to, żeby hiacynty cieszyły nasze oczy różnorodnością barw. Począwszy od białej, żółtej, różowej, łososiowej, czerwonej poprzez biskupią, niebieską i odcienie fioletu. Każdy kolor niesie ze sobą symbolikę.

W dawnych wierzeniach uważano go za utożsamienie przykrości, jaką nam wyrządzono. Oznaczał żal i smutek a także żałobę.

W chrześcijaństwie hiacynt symbolizuje mądrość i doświadczenie życiowe oraz roztropność i czyste sumienie, które umożliwia dostanie się do nieba.

Urok hiacyntów doceniali nie tylko botanicy ale i artyści. Pisała o nim Safora, Krzysztof Kamil Baczyński, Halina Poświatowska, Ivan Wernisch, Aleksandra Baltissen i inni.

Śmierć Hiacynta została uwieczniona na płótnie przez włoskiego malarza Giovaniego Tiepola.

Należy pamiętać, że hiacynty są trujące i nie należy ich spożywać. Były używane w XVIII- wiecznej Francji do oszałamiania i pozbywania się osób niechcianych.

Ciekawostki:

Hiacynt – imię zarówno męskie jak i żeńskie. Nosili je między innymi:

Hyacinthe Rigaud – francuski malarz.

Hyacinthe Jadin – francuski kompozytor.

Św. Hiacynta Mariscotti – włoska franciszkanka.

Św. Hiacynta Marto – świadek objawienia Maryjnego w Fatimie.

Hiacynt – kamień szlachetny, przezroczysta odmiana cyrkonu, który może przybierać barwę czerwonobrązową, żółtą, czerwoną, żółtoczerwoną. Uważany jest za kryształ mocy i przypisuje mu się wiele właściwości zarówno magicznych jaki i leczniczych.

Akcja „Hiacynt” – przeprowadzona w latach 1985-1987 przez Milicję Obywatelską, polegająca na zebraniu materiałów o polskich homoseksualistach. Zarejestrowano ok.11 000 osób, którym założono „różowe teczki”.

„Hiacynt” – polski dramat opowiadający o akcji „Hiacynt” skierowanej przeciwko LGBT. Reżyserem filmu jest Piotr Domaszewski, a główne role przypadły Tomaszowi Ziętek i Hubertowi Miłkowskiemu. Premiera filmu odbyła się 13.10. 2021 r. Możemy go obejrzeć na Netflixie.

„Hiacynt. PRL wobec homoseksualistów” – książka autorstwa Remigiusza Ryzińskiego opowiadająca o ofiarach akcji „Hiacynt”.

Nagroda „Hiacynt” – przyznawana przez Fundację Równości za „zasługi dla tolerancji, równouprawnienia i walki z dyskryminacją”.

Kto by przypuszczał, że pod jedną nazwą kryje się tyle informacji. Jedno słowo może określać tyle znaczeń i rozbieżności. Ja myśląc o hiacyncie mam przed oczami pięknie pachnący kwiat, inni traumę po przeżytych wydarzeniach.

Wszystkie informacje zostały zaczerpnięte z wielu stron internetowych dostępnych dnia 09.02.2022 r.

oraz częściowo z:

Michał Pietrzykowski, Mitologia starożytnej Grecji, rok wydania 1979

2 myśli na temat “Hiacynt – „kwiat deszczu”.

Dodaj własny

  1. Ciekawie z tym mitologicznym Hiacyntem i hiacyntem (różowe teczki pominę milczeniem, bo słów brak). Jakoś do tej pory nie zapoznałam się bliżej z tym kwiatkiem, choć widziałam nie raz i również mi się podoba. Trzeba przetestować jak jest z zapachami różnych kolorów i może podsunąć pomysł zasadzenia ich wiosną w ogródku 🙂 Pozdrawiam!

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: